Dnes je téměř nemožné věřit, že má Země jiný tvar než kouli. Většinu naší historie však lidé věřili, že je Země placatá.
Našim dávným předkům totiž chyběl jeden důležitý pojem a tím je gravitace. Účinky gravitace jsou klíčem k určení, zda je Země skutečně plochá nebo ne. Na kouli směřuje gravitace stejným směrem všude na povrchu.
Na disku však gravitace mění směr při pohybu směrem k okraji. Ve středu na vás působí stejná síla jako na kulovité Zemi, ale když se pohybujete od středu, gravitace vás začne tahat do stran stejně jako dolů. To by mělo za následek zničení sportů v různých částech světa. Kdybyste vyhodili balón kolmo nad hlavu, uprostřed planety by spadl přesně tam, odkud vyletěl. Na okrajích Země by šel do oblouku a gravitace by ho nechala vyletět mnohem výš.
Ale sporty jsou jen začátek.
Protože stonky rostlin rostou opačně než směr gravitace, postupně byste viděli, že lesy jsou ve stále ostřejším úhlu, čím dál jste od centra. S přibližováním k okraji byste navíc měli pocit, že stoupáte po kopci, který je každým krokem strmější. Na úplném kraji by vás táhla gravitace ke středu země, takže byste byli kolmo k lidem ve středu. Ale kdyby se vám podařilo dostat přes okraj a postavit se na tenké vnější části disku, tak na vás bude působit gravitace jako na sférické Zemi. Žít zde by však bylo jako žít v poušti.
Gravitace by totiž přitahovala i oceány, což by znemožnilo, aby se voda dostala na okraj. Namísto toho bude postupně stoupat hladina moře, když se budete pohybovat ke středu. Střed Země by byl tedy takovou vodní metropolí. S tím je také spjato to, že by se jakákoli loď prostě z ničeho nic objevila.
Až něco příště uvidíte padat na zem, vzpomeňte si, že je lépe, že je Země kulatá.