I když si to všichni neuvědomujeme, tak vláda naše chování nějakým nenápadným způsobem alespoň trochu ovládá. Pojďte se podívat, jakými způsoby nás manipuluje!
Odpadkové koše
Dokonce i neškodné vyhazování smetí do koše je navrženo k manipulaci. Mnoho odpadkových košů především v Americe je v dnešní době zešikmeno, takže na nich lidé nemohou sedět.
I když proč by někdo chtěl sedět na odpadkovém koši? Popelnice mají také menší poklop, což má zastavit lidi, aby házeli obrovské předměty do veřejných odpadkových košů, místo toho, aby šli na skládku.
Žádné sedačky
Pojďme teď obrátit pozornost na soukromé společnosti, které se snaží pomocí designu řídit naše chování. V tomto případě utratit Vaše peníze.
Třicet pět milionů lidí každoročně využívá Terminál 5 londýnského letiště Heathrow. To je necelých 100 tisíc lidí denně. Kolik volných míst na sezení si myslíte, že jsou v tomto terminálu? Řeknu vám to, pouze 700.
Pokud se chcete posadit během čekání na letadlo a tato místa jsou plná, tak jste vítáni v jednom z 25 barů, kaváren nebo restaurací. Zde je vše, od Starbucks po restauraci Gordona Ramsayho. Samozřejmě si budete muset koupit jídlo nebo pití, než si budete moci sednout. Tento manipulativní návrh existuje proto, aby lidé rozhazovali peníze, i když třeba nechtějí.
V roce 2015 maloobchody v Heathrow vydělaly více než 500 milionů liber.
Pouliční lampy proti nálepkám
Zde máme zase něco z Ameriky. Pokud jste tam byli, tak jste možná ve velkých městech viděli pouliční lampy, které byly pokryté plastovými kryty.
Ty však neslouží k tomu, aby se kolemjdoucí cítili příjemně, když se o ně budou opírat, ale mají zabránit lidem, aby na ně dávali svá oznámení.
Takže pokud někdo ztratí svého psa, kočku nebo si chce udělat reklamu na svůj koncert, tak si musí najít jiné místo, kde vyvěsí oznámení.
Světelná manipulace
Dokonce i osvětlení může být použito pro manipulaci s vaším chováním.
V roce 2009 obyvatele sídliště v Anglii obtěžovali teenageři, kteří se poflakovali kolem. Možná se ptáte, co s nimi tedy obyvatelé udělali? Lidé, kterým patřilo sídliště nainstalovali fluorescenční růžová světla do všech oblastí, kde se teenageři shromažďovali, ale proč růžová světla? Růžová světla upozorňují na vady na kůži, jako je u některých dospívajících akné. Teenageři by poté uviděli své vady na kráse a v rozpacích by odešli někam jinam.
Je to sice šílené, ale pravdivé. Některé rady dokonce dávají fluorescenční modré světlo na veřejné toalety a toto modré světlo má zastavit lidi, kteří si injekčně podávají drogy. Modrá světla totiž ztěžují uživatelům drog najít žíly.
Zjevně se tato praxe používá také v nočních klubech. Takže jdete-li na toalety v nočním klubu a vše svítí modře, tak už víte proč.
Hranice u automatu
Zde je mnohem pozitivnější věc, která ukazuje, jak se vláda stará o své občany. V Camdenu, městském obvodu v centru Londýna se v roce 2003 rozhodli dát diskrétní zóny kolem některých automatů.
Pouze osoba, která používá automat má povolení být v tomto poli. Tato zóna je navržena tak, aby zastavila podvodníky, kteří by koukali přes Vaše rameno a snažili by se získat pin.