Spoustu vynálezů již v minulosti dokázalo změnit svět. Smutným příkladem je například atomová bomba. I dnes však vznikají vynálezy, které by mohly ovlivnit naši budoucnost. Podívejte se, které to jsou.
Umělá inteligence
Umělá inteligence je všude kolem nás. Je ve strojích, robotech a dokonce i v našich smartphonech. Určitě znáte takové mluvící roboty jako jsou Siri, Alexa a Asistent Google. Dokážete si tedy představit, na jaké úrovni jíž umělá inteligence je.
V budoucnu by mohli vzniknout robotičtí sluhové a roboti, kteří by vykonávali všechny práce za nás. Ti by se nakonec mohli vzbouřit a zničit svět.
Takový katastrofický scénář nás snad nepotká. Již dnes ale kvůli speciálním robotům v továrnách přichází spoustu lidí o práci.
3D tisk
3D tisk se pomalu ale jistě dostává do našich každodenních životů. Pomocí 3D tiskárny můžete vytvářet například letadla, části vozidel, náhradní klouby a kousky stolních her.
3D tisk má obrovský potenciál změnit naše životy v nadcházejících letech. Navíc se přemýšlí o vytváření celých orgánů pro transplantace. Ty by byly vytvořeny z živých buněk.
Materiály, které se používají k tisku, se také vyvíjejí a nyní obsahují grafen. Ten je lehčí než vzduch, ale 10krát silnější než ocel. V některých zemích se dokonce tisknou opravdové domy.
Robotický exoskeleton
Robotické exoskeletony již používá armáda k tomu, aby vojákům poskytla extra sílu a nové schopnosti. To vojákům opravdu usnadňuje jejich práci.
Exoskeletony mohou však také pomáhat zdravotně postiženým osobám. Zejména těm, kteří nemohou chodit a ani používat své ruce. Exoskeleton totiž funguje pomocí speciálních snímačů. Ty zaznamenávají impulzy vysílané z mozku do svalů. Zařízení poté signály zesílí a vyšle příkaz do motorů, které rozpohybují končetiny.
Protézy a robotické končetiny jsou již skutečností a jsou zcela neocenitelné. Mít však celé robotické tělo by poskytlo zcela novou úroveň svobody pro mnoho lidí po celém světě.
Rozšířená realita
Rozšířená realita, neboli AR, má neuvěřitelný potenciál. Rozšířená realita se liší od té virtuální, protože vám poskytuje informace v reálném světě. Zatímco VR vás jednoduše hodí do virtuální reality.
Díky Apple, iOS 11 a ARKit můžete používat rozšířenou realitu již dnes. Rozšířená realita je tu už totiž nějakou dobu v podobě různých aplikací. S AR můžete například umístit virtuální nábytek do svého pokoje, abyste viděli, jak to bude vypadat.
Navíc můžete hrát virtuální hry na konferenčním stole a získávat informace o budovách kolem vás.
Elektrická samořídící auta
Elektrická auta nejsou žádnou novinkou. Na silnicích už jsou nějakou dobu, ale stále se vylepšují. Autobaterie vydrží déle a infrastruktura nabíjecích stanic roste. Do samořídící technologie je navíc intenzivně investováno. Mohlo by tu tedy být spoustu samořídících aut dříve, než si myslíme.
Tesla má již komplexní režim autopilota. Ten může převzít částečnou kontrolu nad vozidlem. Výrobci automobilů však doufají, že jednoho dne bude auto řídit stále bez jakékoliv pomoci.