Přemýšleli jste někdy nad tím, co byste dělali, kdyby najednou začalo v lese hořet? Pojďte se s námi podívat, co byste měli dělat v případě 5 katastrof.
Požáry
Pokud jste v lese uprostřed požáru, tak si okamžitě chraňte dýchací cesty tím, že si zakryjete ústa mokrou látkou. Jestliže se můžete rychle dostat na vyvýšené místo, abyste zjistili zdroj požáru, tak to udělejte.
Když vítr fouká od vás k ohni, tak musíte běžet proti větru. Pokud ale fouká od ohně směrem k vám, pak musíte utíkat kolmo k ohni. Pamatujte, že vítr nese jiskry, které mohou zapálit jiné místo, snažte se tedy utíkat nehořlavým terénem.
Pokud by se požár blížil k vašemu domu, tak odstraňte všechny hořlavé věci v okolí vašeho úkrytu. Dále vypněte přívod plynu a pokropte vodou oblast kolem vašeho domu. Když jste uvnitř, tak zavřete dveře a okna a polijte je i sebe vodou.
Pokud jste v autě, tak zavřete okna, uzavřete ventilaci a nejezděte skrz těžký kouř.
V případě, že musíte zastavit, zůstaňte v autě a zaparkujte co nejdále od stromů.
Sesuvy půdy
Naštěstí lze předpovědět, kdy dojde k většině sesuvům půdy. Takže pokud vám úřady nařizují, abyste se evakuovali, udělejte to, sesuvy půdy mohou být velmi nebezpečné.
Ale pokud jste zrovna uprostřed jednoho sesuvu, tak se snažte dostat z jeho budoucí cesty. Vyhýbejte se řekám a nízkým oblastem.
Jestliže jedete autem, tak postupujte opatrně a nikdy nepřekračujte zaplavené toky. Jsou totiž mnohem silnější, než vypadají. Také se předtím, než projdete přes most, podívejte proti proudu, abys vás nesmetl blížící se proud.
Pokud nemůžete utéct stočte se do klubíčka a zakryjte si hlavu rukama.
Když jste uvězněni v budově, tak se přesuňte do bezpečné místnosti ve vyšším patře.
Tsunami
Stejně jako u většiny přírodních katastrof, připravení se na tsunami, značně zvýší vaše šance na přežití. Připravte si nouzovou soupravu a vytvořte evakuační plán v případě katastrofy.
Pokud uvidíte varovné znaky jako je rychle ustupující oceánská voda nebo zvířata běžící pryč od pláže, měli byste začít utíkat. Vezměte tu nouzovou soupravu, pokud je blízko, a pak okamžitě směřujte k vyvýšenému místu.
Zastavte se až tehdy, jakmile dosáhnete bezpečné vzdálenosti. Tím je obvykle myšleno sto metrů nad hladinou moře.
Pokud je již příliš pozdě, tak vylezte na strom nebo na budovu, aby vás vlna nespláchla. Jestliže se tak stalo a vy jste ve vodě, tak se chyťte něčeho, co plave. Dělejte všechno proto, abyste udrželi hlavu nad vodou, dokud tsunami neskončí.
Jestliže jste v domě, tak zabarikádujte okna a dveře a odpojte všechna elektrická zařízení.
Zemětřesení
Zemětřesení nejsou v některých zemích neobvyklá, ale některé oblasti světa jsou vůči nim více náchylné než jiné.
Pokud zrovna jste v jedné z těchto oblastí, měli byste mít připravenou soupravu pro přežití.
Jestliže jste v budově, držte se pryč od všeho, co by mohlo spadnout na vaši hlavu. V ideálním případě by mělo být celé tělo pod stolem, přičemž byste si měli krýt hlavu a krk.
Pokud jste během zemětřesení venku, držte se mimo všeho, co by na vás mohlo spadnout.
V případě, že jedete autem, zastavte a zůstaňte na místě, dokud se situace neuklidní. Tak byste se měli vyhnout elektrickým vedením, nadjezdům, mostům atd..
Bouře
Pokud slyšíte hrom, tak od něj nejste zase tak daleko. Zůstaňte však v klidu, postupujte podle těchto kroků a měli byste být v pořádku.
Hledejte úkryt v plně uzavřené budově, otevřená místa nejsou bezpečná. Jakmile jste uvnitř vyhněte se elektronice, potrubí a kabelovým telefonům. Blesk totiž může být těmito věcmi přenesen. Zůstaňte uvnitř do 30 minut po skončení hřmění.
Pokud jste venku a v blízkosti není žádná uzavřená budova, ale je tam auto, dostaňte se dovnitř. Zavřete okna a vyhněte se vašim elektronickým zařízením.
Když jste venku, tak se přikrčte a stůjte pouze na polštářcích chodidel, abyste minimalizovali kontakt se zemí. Zakryjte si uši, abyste se ochránili před akustickým šokem, který může poškodit váš sluch.
Pokud jste ve skupině, nechte mezi každou osobu nejméně 6 metrů rozestup, abyste snížili riziko zasažení více osob.
Jestliže je bouře předpovězena, nevyplouvejte s lodí. Když se nedostanete k pobřeží včas, ukotvěte loď, lehněte si a zůstaňte v kabině. Nedotýkejte se žádného kovu a nepoužívejte elektronické přístroje.