V dnešní době je velmi oblíbené křížit různé druhy ovoce a zkoušet jejich chuť. Pojďte se s námi podívat na ty nejšílenější! Nejspíše budete některé z nich znát.
Lemato
Lemato vzniklo, jelikož si vědci v Izraeli řekli, že by bylo super dát dohromady citron a rajče. Citron s rajčetem však nezkřížili. Lemato totiž obsahuje geny, které způsobují, že vypouští vůni citronu a růže.
Naneštěstí má méně lykopenu než běžná rajčata. Lykopen je sloučenina známá pro snížení rizika rakoviny. Na druhou stranu má lemato delší trvanlivost. V anketě preferuje 49 lidí z 82 lemato a zbytek normální rajčata.
Limequat
Limequat je kombinace limety a tzv. kumquatu, což je jeden z nejmenších citrusových plodů. Toto ovoce je velmi podobné citronu, i když mají některé jeho plody nazelenalou slupku.
Má dokonce velmi podobnou chuť jako citron a také se používá u jídel jako je třeba kuře nebo ryba. Může se však jíst celý a používá se i k výrobě marmelád.
Mandarinquat
Mandarinquat je složen z mandarinky a také z kumquatu. Stejně jako kumquat je mandarinquat také celý jedlý, včetně mnoha malých semen a slupky.
Syrový se může jíst jako malé občerstvení nakrájené na plátky a také je používaný v salátech. Jako vařený je lahodný v omáčkách, jako pyré a jako marmelády.
Malinoostružina
Malinoostružina je již podle názvu kombinace maliny a ostružiny. Toto ovoce není něco, s čím byste se často setkávali. Má lahodně kyselou chuť a vysokou hladinu pektinu, který se používá při výrobě marmelád.
Maloostružina se však těžce pěstuje. Bobule nejdou snadno sundat rukou a nemůžou být sklizeny strojem. Další kombinace ostružiny a maliny je ostružinomalina, která je běžně vidět v obchodech.
Švestkomeruňka
Na první pohled vypadá švestkomeruňka jako normální švestka. Jakmile ji ale rozpůlíte, tak uvidíte, že vnitřek je měkký a zrnitý, na rozdíl od pevné dužiny meruňky.
Tento kříženec byl vytvořen před více než 100 lety a byl z 50 procent švestka a z 50 meruňka. Později však muž jménem Floyd Zaiger vytvořil novou odrůdu. Ta byla ze 3/5 tvořena švestkou a ze 2/5 meruňkou. Často se stává, že obchody špatně označí švestkomeruňky a lidé si poté myslí, že si kupují švestky.